اگر در حال حاظر دسترسی به مطب دندانپزشک ندارید و یا مایل نیستید از محصولات سفید کننده برای سفیدی دندان های خود استفاده کنید. تبلیغات زیادی نیز پیرامون روش های سفید کنندگی دندان از طریق خرید محصولات دندانپزشکی از داروخانه ها دیده می شود. این کیت ها توسط دندان آماده و برای مراجعین تجویز می شود. به این شکل که لایه های نازک لمینت یا ونیر کامپوزیت همرنگ دندان، به جلوی دندان متصل شده و آن را با دندان های دیگر هماهنگ می کند. گاهی اوقات دندانهای درمان ریشه شده،به دلیل نفوذ یونهای فلزی موجود در سیلرها و یا باقی ماندن انساج مرده پالپ دندان،دچار تفییر رنگ (معمولا سیاه)میگردند.در این موارد ترمیم تاج حذف شده و پس از تصحیح مشکلات موجود ،مواد بلیچینگ در داخل حفره پالپ دندان قرار گرقته و توسط فعال کننده خاص آن فعال گردیده و درنتیجه دندان سفید میشود.این روش بلیچینگ داخلی نامیده میشود. جالب است بدانید در بسیاری از موارد، رنگدانههای نفوذ کرده به مینا دندان، تغییر رنگ شدیدی را به همراه داشته که حتی با عمل بیلیچینگ رفع نخواهد شد. در این روش ،از دندانهای شما قالبگیری میشود و در لابراتوار Tray یا قاشقک خاص دندانهای شما ساخته میشود .قاشقک و مواد سفید کننده مخصوص روش خانگی توسط دندانپزشک ،به همراه دستورالعمل استفاده در اختیار شما قرار میگیرد و شما در منزل خود میبایست روزانه به مقدار زمان مشخصی(مثلا یک یا دوساعت،بسته به نوع ماده) ،تری یا قاشقک حاوی سفید کننده را روی دندانهایتان قرار دهید.ظرف مدت یک هفته تا ده روز دندانهای شما سفید میشود.

انواع ارتودنسی

توجه کنید که در این مورد فاصله زمانی یک هفته ای را رعایت فرمایید تا از ایجاد حساسیت و درد مضاعف جلوگیری شود.همچنین قبل مراجعه به مطب در روز مقرر جهت انجام بلیچینگ،و همچنین پیش از قراردادن قاشقک بلیچینگ خانگی در دهان،حتما و به آهستگی دندانهای خود را مسواک کنید و نخ دندان بکشید. در ثانی امکان ایجاد درد بعد از عصب کشی دندان پزشک را موظف می کند تا عمل پر کردن دندان را به جلسه دیگر واگذار کند. روش هوم یا خانگی روش بسیار موثری بوده و میتواند دوام خوبی هم داشته باشد.ایراد آن طولانی بودن پروسه درمان و نیز امکان استفاده نادرست توسط فرد میباشد که ممکن است نتیجه مطلوب را به همراه نداشته و یا دندانها را دچار حساسیت شدید کند. در این میان درمواردی مانند تغییر رنگهای ناشی از افزایش سن نیز کاندید مناسبی برای بلیچینگ نیستند و درمان با کمک ونیر ها در این موارد اخیر ،نتیجه بهتری را به همراه خواهند داشت. سریع ترین روش سفید شدن دندان در خانه، استفاده از کیت ها بلیچینگ خانگی است. این روش بلیچینگ توسط دندانپزشک در مطب انجام میگیرد.معمولا این روش در تنهادیک جلسه درمانی شما را به نتیجه مطلوب خواهد رسانید.مواد مورد استفاده در روش آفیس قدرت بیشتری نسبت به مواد مورد مصرف در روش خانگی دارند و لذا حتما میبایست تحت نظارت دندانپزشک و با اقدامات محافظتی خاصی مورد استفاده قرارگیرند .در غیر اینصورت میتوانند سبب آسیب شدید به لثه و انساج نرم دهان شوند.درصورت اجرا توسط دندانپزشک ماهر آموزش دیده، این روش نیز نتایج بسیار مطلوبی را میتواند به همراه داشته باشد.

باندینگ دندان

جراحی لثه با لیزر : اگرچه هیچ مدرک موسخی هنوز کاملاً از لیزر درمانی برای درمان مشکلات لثه پشتیبانی نمی کند ، اما برخی از دندانپزشکان از آن برای کاهش اندازه آبسه های پریودنتال و ترمیم بافت همبند آسیب دیده استفاده می کنند. این تجهیزات از لحاظ مقیاس و ابعاد، دارای اندازه ای کوچکتر از تجهیزات معمول مورد استفاده در کلینیک های دندانپزشکی می باشد، پس در حین مراجعه به مطب، در نظر داشته باشید که حتما تجهیزات دندانپزشکی ویژه کودکان مورد استفاده قرار بگیرد. این موضوع مخصوصا در افرادی که تحلیل و آسیب زیادی در لثهها داشتهاند، بسیار مهم است. آشنایی کامل با لیست تجهیزات دندانپزشکی باعث می شود تا بدانیم استفاده از مواد اولیه با کیفیت چقدر میتواند در بالا رفتن طول وسایل و تجهیزات دندانپزشکی مهم باشد، به عنوان مثال استفاده از اسپری روغن با کیفیت و مخصوص برای روغن کاری استفاده کنید چرا که استفاده از روغن نامناسب باعث آسیب رسیدن به تجهیزات و ابزار دندانپزشکی می شود.

ساخت دندان مصنوعی

برخلاف روش های خانگی که ایمنی آن ها اثبات نشده و دنبال کردن آن ها می تواند به دندان ها و لثه آسیب بزند، روش بلیچینگ کاملا بیخطر است و بدون هیچ آسیبی دندان های شما را سفید می کند. در صورت پیروی از توصیه های دندانپزشک (که معمولاً متخصص ترمیمی و زیبایی دندان است) بدون هیچ آسیبی موفق به سفید کردن دندان ها خواهید شد. می توانید به صورت محدود روش های خانگی زیر را امتحان کنید. شما می توانید تنها در یک جلسه دندانهای خود را چند پرده از آنچه هستند روشن و سفید تر کنید. همچنین در نظر داشته باشید چنانچه دارای روکش و ونیر سرامیکی و یا ترمیمهای کامپوزیتی در دندانهای پیشین خود هستید ،به هیچ عنوان بلیچینگ درمان مناسب شما نخواهد بود چراکه مواد ترمیمی تفییر رنگی در اثر بلیچینگ نخواهند داشت و در اثر اختلاف رنگ ایجاد شده بین نسوج دست نخورده دندان و مواد ترمیمی ،دندانهای شما لکه لکه و چند رنگ به نظر خواهد رسید .بهتر است در این موارد به روشهای جایگزین مانند ونیرهای سرامیکی یا کامپوزیتی فکر کنید. کمتر از یک ماه بعد در ۲۰ ژوئن، در النخیل حومه ریاض یک بریتانیایی به نام سیمون ونس، ۳۵ ساله که کارمند بانک بود پس از آنکه بمبی که زیر وسیله نقلیه اش قرار گرفته بود، چند ثانیه پس از آنکه وی به سمت محل کار خود حرکت کرد، منفجر و وی کشته شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *