در صورتی که کاملاً مشکلات دندانی مشخص شدند، بیمار باید تعداد دندان هایی که قصد دارد لمینت شود به دندان پزشک بگوید. می توان از دیگر موارد مهم عوارض دندان، پوسیدگی دندان های زیر لمینت را می توان بیان کرد، اگر لمینت درست وبا قواعد مشخص شدهای روی دندانها قرار نگیرد، پس از چندی میتواند سبب پوسیدگی دندانها بشود. زمانیکه لمینت روی دندان ها قرار میگیرد، یک مقدار از لایه سطحی دندان را می تراشند و نمیتوان پس از چندی استفاده، آن را برداشته و جای آن را با چیز دیگری پر کنیم، به خاطر همین کسانی که نمی خواهند دائم این حالت را تجرب کنند، بهتر میباشد از راه های دیگر مثل : «کامپوزیت دندان» برای زیبایی دندان هایشان استفاده کند. می توان گفت: یکی از مهمترین عوارض لمینت دندان این می باشد، که پس از گذاشتن آن روی دندانها به هیچ وجه تغییر نمی کند، به خاطر این که آن موادی که در بین آنها استفاده شده بسیار مقاوم می باشند و تولید آنها در لابراتوار های دندانپزشکی انجام میشود. همان طور که گفته شد برای نصب لمینت ها نیاز به ایجاد تراش بر روی دندان ها می باشد که این تراش گاهی حساسیت هایی را در برابر گرما و سرما ایجاد می کند که البته این موضوع موقتی خواهد بود و بعد از مدتی کوتاه از بین خواهد رفت.

درد دندان بعد از پرکردن

در صورتی که بیماری شدید لثه (پریودنتیت) با آنتیبیوتیکدرمانی و جرمگیری دندان، درمان نشود، ممکن است نیاز به جراحی فلپ (Flap surgery) داشته باشید. علاوه بر درد، برخی افراد پس از انجام جراحی دندان، تا مدتی احساس خستگی می کنند. همچنین افرادی که فضای دهانی کوچکی دارند باید این دندان را هر چه سریعتر خارج کنند زیرا سبب بد فرمی دندانهای دیگر می شود. بعضی ها برای اینکه بتوانند یک لبخند قشنگ را تجارب کنند و برای پوشیدن مشکلات دندان های خود از لمینت دندان استفاده می کنند، می توان گفت:لمینت یک لایه از جنس سرامیک است، که با استفاده از راه های گوناگون بر روی دندان ها قرار میگیرد، ولی عوارض لمینت دندان امکان دارد، پزشک ها را مجبور کند، تا از راه های دیگر استفاده کند، اما در برخی از افراد بدون اینکه عوارض داشته باشد از لمینت دندان استفاده میکنند و هیچ مشکلی هم برای بیمار ایجاد نمی شود.

قالب گیری دندان

با توجه به این که هنگام قرار دادن لمینت بر روی دندان ها مقداری از لایه سطحی دندان تراشیده می شود نمی توانید بعد از مدتی استفاده، آن را برداشته و جای آن را با چیز دیگری پر نکنید. با این وجود انجام این کار در حقیقت اصلاح سطح روکش است و ایجاد سطح درخشندگی مشابه مینای دندان را برای روکش تضمین نمی کند. برای مثال از جمله این مراقبت ها می توان به رژیم غذایی مناسب اشاره کرد. در برخی اوقات کشیدن دندان عقل در زمان مناسب می تواند جای کافی را برای سایر دندان ها حفظ کرده و نیاز به ارتودنسی را کاهش دهد. به طور مثال بازسازی کامل یک فک از جراحی تا پروتز(کاشت تا روکش) در صورتیکه نیاز به بازسازی استخوان فکی و سینوس لیفت نباشد با ایمپلنت کره ای سی و دو میلیون است. علیرغم ظاهر ساده ، نقش آنهادر درمان بسیار مهم و جدی است بطوریکه در برخی از بیماران استفاده مناسب از این وسایل به قیمت دور شدن از درمان های پیچیده ای مثل جراحی فک است. یعنی زمانی که، دندان های بالا و پایین فک هماهنگ نباشند و به درستی روی هم قرار نگیرند. میتوان گفت سیگار یکی از موارد دیگر می باشد که، می تواند بسیار سریع کیفیت لمینت ها را پایین آورد و حتی میتوان گفت که ما را مجبور به تعویض لمینت هامی کند.

میتوان گفت به نوعی موادی که در تولید لمینت ها استفاده می شود،پس طبیعی می باشد که، قیمت آنها هم بالا باشد، به خاطر همین بعضی ها این موضوع را یک عیب بزرگ لمینت دندان می دانند واز راههای جایگزین آن استفاده میکنند، اما میتوان گفت به محکم بودن و مقاومت بسیار بالای لمینت ها شاید این امر را نتوان به عنوان ایراد دانست. بعضی اوقات با توجه به رژیم غذایی که بیمار دارد، میتوان گفت در لمینت ها امکان دارد تغییر رنگ ایجاد شود، به همان صورت که بیان شد، برگشت رنگ لمینت ها به رنگ اول آن امکان ندارد و تنها با عوض کردن آن میتوان این مشکل را برطرف نمود. به مرور زمان و در صورت عدم درمان، پریودنتیت سبب می شود تا دندان لق گردد و فرد مجبور شود دندان را بکشد. نزدیک به ۶۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح با تغییر زندگی بشر از شکارگری به کشاورزی و بدنبال توسعه مزارع، گاوهای وحشی به این کشتزارها هجوم میآوردند که به تدریج بشر توانست تعدادی از این حیوان را به اسارت درآورده و اهلی نماید. میتوان در مورد شدت عوارض لمینت دندان بیان کرد: که بیمار های گوناگون این امر، میتواند مختلف باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *