در مرحله ابتدایی بارداری معمولا خطری برای عکس گرفتن از دندان وجود ندارد، زیرا دندانپزشک می تواند از محافظ مخصوص سرب برای محافظت از کودک شما استفاده کند. اما نگرانی شما بی مورد است، چرا که ارتودنتیست ها هنگامی عکاسی از دندان های شما یک وسیله محافظتی هستند بر روی شکم شما قرار می دهند تا این اطمینان حاصل شود که کودک در حال رشد شما در معرض تابش این اشعه های تصویربرداری قرار ندارد. بهداشت دهان در زمان درمان با این روش اهمیت بسیاری دارد و این اهمیت به دلیل حساسیت و آسیب پذیری بیشتر دندان های شما در دوران بارداری دو چندان خواهد بود. این که آیا شما در هنگام بارداری می توانید دندان های خود را ارتودنسی کنید یا نه، پاسخ آن مثبت است اما شما نیازمند مراقبت های خاصی از دهان و دندان خود در این دوره هستید. شما حتما هنگام مراجعه برای ارتودنسی در مورد حاملگی خود به دندانپزشک یا ارتودنتیست خود بگویید، زیرا ممکن است دندانپزشک شما برخی از نکات مراقبتی یا تغذیه ای را با توجه به حاملگی تان به شما توصیه کند.

روکش دندان سرامیکی

به دلیل این عوارض جزئی که ممکن است در دوران بارداری تجربه کنید، شاید لازم باشد کمی بیشتر با متخصص ارتودنسی خود مشورت کنید تا برنامه تغذیه و مراقبتی خاصی را برای شما تجویز کند. به هر حال بسیاری از افراد ترجیح می دهند که زودتر از این زمان به دندان پزشک مراجعه کرده و در طول دوره ای که ریشه های دندان هنوز بطور کامل تشکیل نشده است، دندان های عقل خود را بکشند. بعضی از هورمون هایی که در دوران بارداری در بدن ترشح می شود، می تواند دندان های شما را شل کنند. به عنوان مثال، حاملگی باعث می شود که بعضی از خانم ها التهاب را در لثه های خود مشاهده کنند. این دستگاه باعث تحریک ساختار استخوانی اطراف دندان شده و به دندانها کمک میکند در جایگاه ایده آل خود بهدرستی حرکت کنند. پس اگر در دوران بارداری دچار استفراغ صبحگاهی هستید باید بلافاصله پس از آن، دندان های خود را تمیز بشویید و مسواک بزنید. به دلیل وجود ارتودنسی شما باید فرآیند مسواک زدن یا نخ کشیدن خود را با دقت بیشتری انجام دهید و از دندا

ن های خود مراقبت بیشتری کنید و از خوردن بیش از حد شیرینی جات و شکلات و آبنبات پرهیز کنید.

اگر در طول دوران حاملگی خود از مصرف دارو نگران هستید، خبر خوب این است که درمان ارتودنسی شما به هیچ وجه نیازی به دارو ندارد، بنابراین نیازی نیست که نگران تاثیرات آن بر روی کودک خود باشید. ممکن است شما برای عکس گرفتن از دندان هایتان برای ارتودنسی در بارداری و تاثیر اشعه ایکس روی کودک خود نگران باشید. حتی اگر قبل از حاملگی با دندان خود مشکلی نداشته باشید، ممکن است در حین حاملگی متوجه برخی تغییرات شوید. شما درست مانند دوران قبل از بارداری، باید روزانه نخ دندان بزنید و دو بار مسواک کنید. وقتی باردار هستید، برای دو نفر غذا می خورید. این مسئله با برداشتن نمونههای مخاطی از سطوح لثهٔ آروارههای بالایی دو اژدهای تازهگرفتهشده، تأیید شدهاست. ایمپلنت زیمر در بین پزشکان متخصص ایمپلنت و همچنین بیماران بسیار محبوب است و میزان رضایتمندی بالایی دارد. زمانی که دهان بسته میشود، دندان های بالایی بهدرستی در مقابل دندان های پایینی قرار نمی گیرد و برخی از دندان ها در هم قفل می شوند. براکت های معمولی الاستیک که در روشهای سنتی استفاده میشوند، به دندانها نیروی زیادی وارد میکنند تا باعث حرکت دندانهای بیمار به محل موردنظر شوند. امروزه دندانپزشک ها یا ارتودنتیستها از نرمافزار طراحی سهبعدی برای طراحی لبخند هر بیمار استفاده میکنند و از ویژگیهای چهره و دندان آن شخص بهعنوان راهنما بهره میگیرند.

ن طبیعی به نظر برسند.

برای اینکه خیلی دقیق تر و جزئی تر به این قضیه بپردازیم می آییم میگوییم اصلا لثه چیست ؟ وقتی بودجه خرید کفپوش را تهیه کردید، باید بدانید که کفپوشهای لمینت بهطور کلی قابل دسترس تر از چوب و سنگ هستند، اما بعضی از لمینتها از نظر قیمت قابل مقایسه هستند. اگر بخواهیم خیلی کلی به سوال، لمینت زیباتر است یا کامپوزیت ونیر؟ لبخند هالیوودی نوعی اصلاح طرح لبخند است که موجب می شود دندان ها پس از کاشت لمینت سرامیکی، بسیار سفید تر و درخشان تر از دندان طبیعی به نظر برسند. با افزایش سن، ریشه های این دندان عمیق تر و محکم تر شده و کشیدن آن به مراتب سخت تر می شود. با سیستم جدید self ligating میتوان دندانها را بدون باندهای الاستیک صاف کرد، درحالیکه براکت های سرامیکی و الاینرها بهسختی قابلتشخیص هستند و حتی براکت ها فلزی که مورداستفاده قرارگرفتهاند بسیار شفاف و راحت میباشند. الاینرها یا ردیف کنندههای دندانی بدون سیم که شفاف میباشند با استفاده از تکنولوژی CAD/CAM ساخته میشوند، تعداد آنها با توجه به ناهنجاریهای دندانی متفاوت میباشد، این مقدار توسط نرمافزار محاسبهشده و به متخصص ارتودنسی اعلام میشود. فرایند قرارگیری این قطعه در داخل دهان بیمار بسیار ساده و کم درد است، زیرا فقط به مقدار کمی تزریق ماده بیحسی به لثه احتیاج دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *