اما مشکلی که اکثر دندانپزشک ها با آن مواجه هستند این است که نمی توان عدم وجود باکتری درون برخی کانال های ریشه ها را مشخص نمود و احتمالاً در سطوح مختلف ریشه، ساختارهای بسیار ریزی وجود دارند- خواه یکی از دندان های مولر ۵ کاناله باشد یا یکی از دندان های جلو که یک ریشه دارند. اگر این کار را انجام نداده اید ، در مورد درمان فلوراید سؤال کنید. در صورتی که مایلید درمان های زیبایی روی دندانهای شما انجام شود، توجه داشته باشید که زمان و هزینه درمان دو فاکتور مهم به شمار میآیند. یک مطالعه کنترل شده در سال ۲۰۰۷ که بر روی یک مکمل MH به نام Bone Builder انجام شد، تأثیر مثبت و قابل توجهی را در تراکم معدنی استخوان (BMD) نشان داد. بر عکس، دندان های مولر فک بالا (که به احتمال زیاد حداقل ۴ کانال دارند، ۳ تا از آنها معمولاً قطر بسیار کمی دارند).

عفونت دندان عقل

به عنوان مثال، برای درمان دندان های وسط جلوی فک بالا (دندان هایی که معروف است عموماً تنها یک ریشه ی بزرگ دارند) بی شک دندانپزشک متحمل مشکلات بسیار کمتری خواهد شد. استفاده از ابزار اپکس لوکیتور (apex locator) می تواند برای یافتن حد انتهای ریشه کمک کند اما معمولاً اطلاعات بدست آمده از تصاویر رادیوگرافی و ابزار اپکس لوکیتور، حتی در مورد دندان های جلوی تک ریشه با یکدیگر مطابقت ندارند، زیرا حدود انتهای کانال می تواند با اپکسی که در تصویر رادیوگرافی مشخص شده است ۳ میلی متر تفاوت داشته باشد. هیچ ابزاری قادر نیست به طور دقیق حدود دیواره های کانال را مشخص کند در نتیجه ممکن است دندانپزشک قادر نباشد بخشی از سیستم کانال ریشه را استریل کند. در 1992، او ساخت و ساز مدل اولیه Fangio F1 را شروع کرد و تا سال 1993 ماشین، در تونل باد دالارا مورد تست قرار گرفت و با نتیجه های مثبت رو به رو شد. اما عموماً یک دندانپزشک می تواند پیش بینی کند کانال هایی که در چنین دندانی وجود دارند معمولاً باریک تر هستند و احتمالاً تعیین محل آنها دشوارتر خواهد بود، در نتیجه کار کردن روی آنها (پاکسازی و شکل دهی کانال با استفاده از ابزارهای تخصصی) نسبت به دندان هایی که تنها یک کانال دارند چالش بزرگتری خواهد بود.

5 مورد ضروری قبل از شروع درمان ریشه دندان

در نتیجه دندانپزشک چنین تعبیر می کند که آناتومی آپیکال کانال هر دندانی از نظر اندازه، شکل و تعداد کاملاً متفاوت است در نتیجه درمان ریشه ی هیچ دندانی کار ساده ای نیست. داشتن یک نگرش دلسوزانه به بیماران کمک میکند تا احساسِ راحتی کنند و راحتتر به دندانپزشک مراجعه کنند و همچنین دندانپزشک باید بطوری مدیریت کند تا کمترین درد را بیمار در هنگام درمان حس کند. در ۱۸۹۲ یک سلسله از مشاهدات غیر عینی و ذهنی توسط آلبرت هایم گزارش شدند که شامل این موارد بودند: کارگرانی که از داربست سقوط میکنند، سربازان مجروح جنگی، صعودکنندگانی که از ارتفاعات سقوط کرده یا سایر افرادی که به مرگ نزدیک شده بودند (مثل نزدیک شدن به خفگی یا در جریان حوادث و سوانح). همچنین ریسک ابتلا به پوسیدگیهای دندانی و سایر بیماریهای دهان و دندان در بزرگسالی را افزایش خواهد داد. در مرحله بعد باکتری ها و سایر خرده ریزهای ناشی از پوسیدگی دندان به ایجاد آبسه دندان میانجامد. معمولا ناراحتی و درد عصب کشی قابل تحمل بوده و بیمار در حین انجام عصب کشی به دلیل استفاده از داروهای بی حسی دردی را متوجه نخواهد شد. مراحل انجام عصب کشی دندان توسط یک متخصص درمان ریشه دندان معمولا نیازمند به یا دو جلسه است به دلیل دشوار بودن درمان و عفونی بودن کانال های دندان باید از داروهای تجویز شده پزشک معالج استفاده شده و یک جلسه درمان اضافی نیاز می باشد.

بعد از بی حس شدن دندان، دندانپزشک با یک ورقه لاستیکی به نام رابر دم، دندان را از محیط دهان جدا و ایزوله می کند. ایزوله کردن از رسیدن بزاق دهان به دندان در حال درمان جلوگیری می کند. 3- لق شدن دندان و سیاه شدن دندان با پیشرفت عفونت ایجاد شده، این علائم اغلب با مردن دندان از بین می رود و عفونت به کانال ریشه دندان گسترش پیدا کرده و در ادامه درد آزار دهنده ای به وجود می آید. این اعصاب برای سلامت و کارکرد دندان پس از بیرون آمدن دندان از لثه اهمیت حیاتی ندارد. این اعصاب فقط کارکرد حسی دارد، یعنی حس گرما یا سرما را منتقل میکند. بود یا نبود عصب دندان بر کارکرد روزانه دندان تأثیر نمیگذارد. آلزایمر به عنوان یکی از بیماریهای تاخوردگی اشتباه پروتئین (پروتئوپاتی) شناخته شده که بر اثر جمعشدن پروتئینهای تاخورده آمیلوئید بتا در قالب پلاکهای آمیلوئیدی و پروتئینهای تاو در قالب تودههای نوروفیبریلار در مغز ایجاد میشود. زمانی که نخ دندان بکشید و به این بو های عجیب و غریب توجه کنید، متوجه علت آن می شوید و می توانید ذرات غذا را به خوبی از لابه لای دندان جدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *