دکتر مجید قیاسی جراح و دندانپزشک زیبایی در مشهد هستند. اگرچه خاصیت پیزوالکتریک بر اثر تغییر در چگالی بار سطحی سبب نمیشود، اما به علت چگالی دو قطبی در سطح سبب میشود. سطح خارجی ممکن است در شبکهٔ کریستالی با بار نامتقارن محیطی تحریک شده باشد (از جمله درBaTiO۳ و PZT ها) یا ممکن است مستقیماً توسط گروههای مولکولی حمل شود (به عنوان مثال در نیشکر). اثر پیزوالکتریک عموماً به عنوان یک حسگر نیروی بیولوژیکی عمل میکند. اصل مورد بحث در بهکارگیری حسگرهای پیزوالکتریک این است که یک بعد فیزیکی که به یک نیرو تبدیل شده در دو جنبه متضاد از عنصر حسگر بودن عمل میکند. تشخیص انواع فشار به شکل صدا معمولترین نوع عمل حسگر است، به عنوان مثال میکروفنهای پیزوالکتریک امواج صوتی ماده پیزوالکتریک را مرتعش ساخته و باعث تغییر ولتاژ میشوند، یا گیرندههای پیزوالکتریک در گیتارهای الکتریکی. امروزه این مبدلها بر روی انواع مختلف ماشینها به عنوان ردیاب کاربرد دارند و به راننده کمک میکنند فاصلهٔ عقب ماشین تا اجسامی که در سر راه آن قرار دارد را بفهمد. بنا به تحقیقی منتشرشده در آوریل و مارس سال ۲۰۰۹ میلادی در دانشگاه امآیتی، ژونگ لینگ ونگ فکر میکند که سیمهای پیزوالکتریک نانو میتوانند به وسایل پزشکی گذاشته شده در بدن نیرو برساند و به عنوان حسگرهای کوچک عمل کنند.

طول عمر کامپوزیت دندان

آنها میتوانند در شناسایی علائم مولکولی بیماری در خون، مقادیر جزئی گازهای سمی در جو و آلودگیها در غذا مورد استفاده قرار گیرند. بیشتر پیشرفتهای ژاپنیها در علم پیزوالکتریک شامل طراحیهای جدید در صافیهای پیزوسرامیک برای رادیوها، تلویزیونها، پیزوبوزرها (تولید صدای تیز و تند)، مبدلهای صدا که میتوانند مستقیماً به مدارهای الکتریکی متصل شوند و چاشنیهای پیزوالکتریک که برای سیستم موتورهای کوچک (و بریانکنها) جرقه تولید میکنند، بود. جریانی که او از نخستین آزمایش بدست آورد اندک بود. کریستالهای کوارتز اولین موادی بودند که از آنها بهرهبرداری شد، اما دانشمندان به دنبال موادی با کارایی عالی بودند. از ۳۲ گروه کریستال، ۲۱ گروه تقارن مرکزی ندارند و از اینها ۲۰ گروه خاصیت پیزوالکتریک دارند (گروه ۲۱ام کلاس مکعب ۴۳۲ است) که ۱۰ تا از آنها کلاس کریستال قطبی را نشان میدهند که قطبش خودبهخودی بدون فشار مکانیکی را دارا هستند و خاصیت پیزوالکتریک را ذخیره میکنند. اثر پیزوالکتریک خود به خود بر اثر قدرت یا جهت قطبش یا هر دو آشکار میشود.

نکتهٔ قطعی در مورد اثر پیزوالکتریک تغییر قطبش هنگام اعمال فشار مکانیکی است که ممکن است به علت ایجاد آرایش فضایی جدید دوقطبیها یا به علت جهتگیری مولکولهای قطبی لحظهای تحت اثر نیروی خارجی باشد سپس خاصیت پیزوالکتریک در اثر تنوع در قدرت دوقطبیها یا جهت آنها یا هر دو به وجود آید. وقتی تعدادی از مولکولهای کلاژن در یک جهت تحت فشار قرار میگیرند مقدار بار زیادی از داخل به سطح نمونه حمل میشود که انتظار میرود دلیل به وجود آمدن پتانسیل باشد. کلاژن در ساختارش جهتگیری محوری قطبی مولکولهای دوقطبی را ذخیره میکند و میتوان آنها را بیوالکترت محسوب کرد، یک نوع مادهٔ دیالکتریک که فضای بار شبه ثابت و بار دوقطبی را ذخیره میکند. با کمک این وسیله دندانپزشک میتواند به راحتی تمامی قسمتهای دهان و دندان (که با چشم معمولی قابل مشاهده نیستند) را ببیند و درمان لازم را بر روی آنها انجام دهد. ایشان با ارائه انواع خدمات درمانی دندان و ایمپلنت با بیمه های مختلفی چون ایمپلنت دندان با بیمه تکمیلی ، ایمپلنت دندان با بیمه آسیا و… بر اساس بررسیهای به عمل آمده آب این چشمه از لحاظ املاح و مواد معدنی، بسیار غنی بوده و از گواراترین آبهای جهان است و خواص درمانی از قبیل جلوگیری از پوسیدگی دندان به خاطر وجود کلسیم و درمان سنگ کلیه دارد.

دندان عقل نیمه نهفته

چکاپ های منظم و بهداشت دهانی: پس از آنکه درمان به اتمام می رسد، باید هر شش ماه یک مرتبه برای چکاپ به دندانپزشک مراجعه نمایید تا از خدمات بهداشتی و درمانی دندانپزشکی بهره مند شوید. در بریجهای فلزی میزان تراش لازم برای دندانهای کناری کم است، اما در بریجهای چینی با روکش فلزی تراش بیشتری نیاز است و این مقدار در روکشهای تمامچینی کمی بیشتر میشود. همانگونه که پیش از این اشاره گردید، پیزوالکتریسیتهٔ مستقیم برخی مواد مانند کوارتزها میتوان تفاوتهای فراوانی را در میزان ولتاژ ایجاد نماید. شناختهشدهترین کاربرد موجود فندک الکتریکی میباشد: فشار شستی باعث میگردد چکش فنری به کریستال پیزوالکتریک ضربه وارد کند و جریان الکتریکی با ولتاژ کافی ایجاد گردد و جرقه جاری میگردد، و در نتیجه گاز را گرم و مشتعل مینماید. مبدل پیزوالکتریک نوعی چندراهه با ولتاژ متناوب میباشد. افزایش این نگرانیها تأکید بر توسعهٔ کامپوزیتی مواد پیزوالکتریک بدون سرب میباشد. اخیراً نگرانیها در خصوص سمی بودن دستگاهها و اجزای حاوی سرب افزایش یافته و در این خصوص استفاده از قوانین و مقررات محدودکننده مواد خطرناک را مطرح ساختهاست. در برخی از افراد که فک ها کوچک هستند، دندان عقل جایگاهی برای رویش ندارد و به همین دلیل به صورت نهفته یا نیمه نهفته باقی می ماند اما گاهی پیش می آید با اینکه فک کوچک است اما دندان عقل نمایان می شود در این زمان ممکن است به دندان های کناری فشار وارد شود و موجب کج شدن دندان های دیگر شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *